ÇANAKKALE,  MARMARA,  YURTİÇİ

Bozcaada Rehberi, Görülmesi ve Yapılması Gerekenler

Bozcaada rehberi yazımıza giriş yapmadan öncelikle ada tarihine kısa bir göz atalım.Bozcaada, Ege Denizi’nin kuzey kesiminde bulunan bir Türk adasıdır. Eski adı Tenedos olan ada, bildiğiniz gibi Marmara Denizi’nden İstanbul’a doğrudan erişim sağlayan Çanakkale Boğazına girişin kontrol altına alınmasının anahtarı olmuştur. Başka bir deyişle, İstanbul’u kontrol etmek isteyen herkes ilk önce Bozcaada’da deniz kuvvetleri kurmak zorunda kalmıştır.

bozcaada rehberi
Bozcaada Rehberi, Renkli sokakları

 

Tarih boyunca Tenedos, 1455’te Osmanlı İmparatorluğuna girmeden önce Yunan, Fars, Roma ve Bizans İmparatorluklarına aitti. Burası Troya Atının inşa edildiği ve Spartalıların gemilerini Troya’ya sürpriz saldırı yapmadan önce beklemek için yanaştığı yer oldu.

 

Bozcaada’da 38 kilometrekarelik bir alan ve yaklaşık 2.500 kişilik küçük bir nüfus var. Ancak yaz aylarında bu sayı 10.000’in üzerine çıkabiliyor. Ada uzun zamandan beri şarap üretim merkezi  olmuş ve aktif bir bağcılık halen sürüyor. Adanın üçte biri büyüyen üzümlere ayrılıyor.

bozcaada rehberi
Bozcaada rehberi , Bozcaada kalesi

Bozcaada’da Rum ve Türk gelenekleri adanın kültürünü büyük ölçüde etkiliyor. Adadan  uzun zamandır Rum sakinleri uzaklaşsa da, Bozcaada’nın Rum bölgesi hala orijinal sokak planını ve geleneksel Rum evlerini koruyor. Türk mahallesinin ise güzel camileri, dar caddeleri, çeşmeleri ve hamamlarıyla tamamen farklı bir görünüm ve his var. Bozcaada’da yaşam basit ve sakin, adayı şehirliler için mükemmel bir kaçış yeri haline getiriyor.

 

Ne yapılır ?

Kaleyi ziyaret edin

Feribotla adaya yaklaştıkça Bozcaada Kalesi’ni göreceksiniz. Birkaç eski kalenin kalıntılarının üzerine kurulmuş olan Bozcaada Kalesi, adanın kuzeydoğu ucuna hakimdir. Mevcut yapı II. Mahmut döneminde inşa edilmiştir. İçeriye girdikten sonra, marina ve şehir merkezinin mükemmel manzaralarını görmek için surlara tırmanabilirsiniz. Bozcaada Kalesi her gün açık.

bozcaada rehberi

Yüzme molası verin

Ayazma ve Habbele en popüler plajlardır ancak Bozcaada’nın sahil şeridi tenha koylarla ve bakire kumsallarla kaplıdır. Bozcaada’da güçlü rüzgarlar olduğu bilinmektedir, bu nedenle rüzgarın hangi yönden geldiğinin farkında olun ve buna göre bir plaj seçin.

 

Renkli Sokaklarını Keşfedin

Sadece şehir merkezinin etrafında yürümek, Rum ve Türk etkilerinin ayrı bir karışımını ortaya çıkaracaktır. Eski Rum semtinde bir saat kulesi ve kilise vardır. Eski tavernalar modern restoranlara dönüştürülmüştür. Eski evler büyüleyici kafe ve butik pansiyonlara dönüştürülmüştür. Bir saat içinde şehir merkezine kolayca gidebilirsiniz.

bozcaada rehberi

Yerel yemekleri deneyin!

Zeytinyağı, domates, incir, taze otlar, sığır eti, tavşan ve deniz ürünleri yerel sofralara lezzet katmaktadır. Adanın gastronomisi 500 yıllık Türk-Rum ortak yaşamının mutfak geleneklerini yansıtıyor. Adanın spesiyalitelerini örneklemek için şehir merkezindeki Eski Kahve Restoran’a gidin. Eski Kahve ev yapımı yemekler ve taze hamur işlerinde uzmanlaşmıştır. Gölgeli verandanın altında oturun ve Yahya Göztepe’nin serinletici üzüm suyundan sipariş edin. Ayrıca, geleneksel mantıyı ana yemek olarak önermekteyiz.

bozcaada rehberi

 

Şarap tadımı yapın

Bazı yerel şarapları tadımlamak veya satın almak için altı yerel şarap imalathanesinde (Amadeus, Ataol, Corvus, Gülerada, Talay veya Yunatçılar) bir tur atın.

Yerel ürünlerden alışveriş yapın

Yerel ürünler için Veli Dede Shop, ev yapımı reçeller, zeytinyağı, peynir, domates salçası ve daha pek çok seçenek sunmaktadır. Yerel esnaf, baharat, bal, gül suyu, reçel ve hediyelik eşyalar bulabileceğiniz feribot terminalinin yakınına çadır kuruyor.

Ayazma Manastırı ziyaret etmek, adanın batı yamacındaki yel değirmenleri görmek , Göztepe tepesinden gün batımını izlemekte adada yapabileceğiniz diğer şeyler arasındadır.

 

Bozcaada Nasıl Gidilir?

Anakaradan  yaklaşık beş kilometre uzaklıktadır ve sadece feribot ile ulaşılabilir. Geyikli ve Çanakkale’den her gün feribot kalkmaktadır. Geyikli feribotu, ön rezervasyon gerektirmez ve araçlara izin verilir. Çanakkale’den giden feribot, sadece yolcular içindir ve en az 24 saat önceden rezervasyon yaptırmayı gerektirir. Yaklaşık 8 saat süren bir feribot seferini İstanbul’dan da alabilirsiniz.

 

Neden gitmeliyiz ?

Şehir yaşamından sizi alıp götürecek farklı bir deneyim yaşamak ve ada kültürünü gözlemlemek istiyorsanız mutlaka Bozcaada’ya vakit ayırın. Aile dostu bir atmosfer ve rahat bir ortam vaat eder. Hafta sonu tatilinde sorunsuz bir tatil için idealdir. Adada kalabileceğiniz harika butik oteller, restoran, süpermarket, mağaza ve bir dizi güzel plaj vardır. Birkaç günlüğüne gitmiş olsanız da Bozcaada sizin için bulunduğunuz yerden harika bir kaçış noktası olacaktır.

Yıl boyunca Bozcaada’da düzenlenen etkinlikler için buradan bilgi alabilirsiniz.

 

Farklı kültürlerde ki ada yaşamlarını merak ediyorsanız buradan Asyanın iki meşhur adası ile ilgili yazıya ulaşabilirsiniz.

Bütün fotoğraflar dogakolik.com‘a aittir.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir