İNSTAGRAM

Başarılı Bir Blog Yürütmek İçin İpuçları

Son yedi yılda başarılı bir  blog yürütmek hakkında çok şey öğrendim. Deneme yanılma yöntemlerinden, umutsuzluğa kapıldığım anlara gezginsandalet’in belli bir okuyucu kitlesine ulaştığı bu günlere gelene kadar defalarca vazgeçtim ve defalarca yeniden başladım. Bir çok yabancı bloggerın eğitimlerine, seminerlerine katıldım. Seo eğitimleri aldım, yazma ve hayal gücünü geliştirecek bir çok eğitime katıldım. Tüm bunlara rağmen yeter sıkıldım dediğim çok zaman oldu.

Bildiğim her şeyi hop diye anlatıp, bu zorlu süreçte bunca yıl zorlukla öğrendiğim bilgileri direk avucunuza bırakacak değilim. Bugünlük sizi sadece diğerlerinden birkaç adım önde olmanızı sağlayacak önemli ipuçları ile başlayacağım. Bu ipuçlarını dikkate alıp blog hayatınıza başlarsanız, başarıya giden yolda emin adımlarla yürüyeceğinize garanti verebilirim.

Oku!

Blog işletmek bir işletme işletmek gibidir ve eğer “okula” gitmez ve sürekli öğrenmezseniz geride kalırsınız. Tanıdığım her başarılı insan doymak bilmez birer okuyucular.

Pazarlama kitapları okuyun. Strateji kitapları okuyun. Yönetim kitaplarını okuyun. Tarih kitapları okuyun. Biyografileri okuyun. Bir kitaptan sadece bir fikir alsanız bile, o kitap buna değer. Kitap okumayı sevmiyorsanız başarılı bir blog olarak nitelendirdiğiniz diğer yazarların bloglarını okuyun.

İşte başlamanız için okumanız gerekenlerden bazıları.

Yazma sanatı, Stephen King

How to be a travel writer, Don George

Büyük Sihir, Elizabeth Gilbert

Başarılı bir blog yönetmek
Başarılı bir blog yönetmek

 

Farklı düşün!

Her ne hakkında yazacaksanız, o konuyu daha önce yapılmamış bir şekilde sunmaya çalışın. Herkes sponsorlu içerik paylaşıyorsa, yapmayın. Metin yazıyorsa, bir video yapın. Diğerleri ciddiyse, komik olun. Herkesin karmaşık tasarımları varsa, basit olun. Herkes bir kerelik blog gönderileri yapıyorsa, insanların daha fazlası için geri gelmesini sağlayacak bir dizi gönderi aracılığıyla bir hikaye oluşturun. Başarılı bir blog olmak için diğerlerinin okuyucuya sunmadığı bir farklılık sunman, bunun için zaman zaman yeni fikirler için beyin fırtınası yapman gerekecek.

Örneğin oluşturduğum farklı konaklama listeleri gibi;

Bali konaklama seçenekleri arasındaki 5 epik otel

Marakeş’te riad deneyimi yaşayabileceğiniz 10 muhteşem riad

 

Daha küçük bir kitleye hitap et! Niş ol!

2016’de blog yazmaya başladığımda, ufak bütçeli başarılı bir blog sitesini sürdürmek kolaydı. Tanınmış çok fazla isim yoktu ve aralarında yer edinmek çok zor olmadı. Günümüzde bunu yapmak tüm o blogların arasından kaybolmamak  açık konuşmak gerekirse oldukça zor. Çok fazla iyi blog var ve her gün bir yenisi bu yarışın içine katılıyor. Tüm bunların arasından sıyrılmak yada kaybolup gitmemek için oldukça fazla emek sarf etmeniz gerekecek.

Konularınızda mümkün olduğunca dar ve odaklanmış olmanızı tavsiye ederim. Karavan seyahati, düşük bütçeli seyahat, Türkiye hakkında bir blog veya sadece kendi yaşadığınız şehirle ilgili bir blog hazırlayın. Google aramalarının gücü herkesin kendi nişini tanımlamasına ve yine de binlerce potansiyel okuyucuya ulaşmasına olanak tanır.

Herkes için her şey olmaya çalışmayın.

Mucize bekleme, Çok çalışman gerektiğini unutma!

Roma bir günde inşa edilmedi  ve blogunuz da kendini bir gecede inşa etmeyecek. Siteniz hakkında gerçekçi beklentileri koruyun. İlk yıl için çok çalışıp büyük beklentiler içine girmeyin. Acele etmeyin. Işık her zaman tünelin sonundadır, pek çok insan yolun sonundan hemen önce vazgeçer. Devam edin, eğer gerçekten yazma yeteğiniz varsa ışığın sonunu göreceksiniz, kendinize inanın…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir