ANASAYFA,  AVRUPA,  WANDERPEDİA,  YURTDIŞI

Avrupada Noel Marketleri İle Noel Ruhunu Yaşayabileceğiniz En İyi 5 Şehir

Avrupada Noel marketleri, zamanın onurlandırılmış gelenekleriyle, muhteşem koroları, Gotik kiliseleri ve renkli noel ruhunun canlandığı büyüleyici orta çağ meydanlarıyla eş anlamlıdır.

Pastoral antik mimariyi, muhteşem şenlikli fuarları ve çocukluk anılarını geri getiren tatlı kış kokularını birleştiren bu mükemmel Noel Avrupa şehirlerinden birine yapılacak bir yolculuk size sıcacık anılar bırakacaktır.

Avrupada Noel Marketleri ;Gotik Şehir Prag

Avrupa’nın gotik mimari ile süslenmiş masalsı şehri Prag , noeli , hiç bir yerde olmayan bir ışıltı ve ihtişam içerisinde kutluyor. Nefes kesici  ve benzersiz mimarisi, meyveli sıcak şarabınızı yudumlamak ve Noel alışverişi telaşında kaybolmak için  çarpıcı bir fon oluşturuyor.

Çek başkentindeki kış oldukça keskindir. Karla kaplı bir geçmişin hayaletleri hakkında fısıldayan Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken, taze karla kaplı muhteşem Gotik binalar boyunca bir Noel kartının içine adım atmak gibidir.

Prag’ın Noel pazarları, Avrupa’nın en meşhurları arasındadır .Tarihin canlı kanıtı bu Orta Avrupa ülkesinin geleneklerini, kültürel değerlerini ve lezzetli mutfağını keşfetmek için mükemmel bir fırsat sunar.

Avrupada Noel Marketleri ; Müziğin Şehri Viyana

Noel’i Viyana gibi böylesine lütuf ve zarafet ile kutlayan bir şehir bulmak zor. Pırıl pırıl, zarif Noel pazarları, efsanevi kafe kültürü ve sokaklardaki eski dünya cazibesi şehre büyülü bir çekicilik katarken, emperyal mimarisi  parıltılı ışıklara bürünmüş , eğlence dolu bir kış tatili için harika bir zemin oluşturuyor .

avrupadaki noel marketleri

Sıcak Şarabın Doğduğu Yer ; Köln

Sıcak şarabın doğduğu yer olan Ren’in en büyük şehrinde  yeni yıl arifesine  kadar,  otantik ve geleneksel 10 farklı Noel marketine ev sahipliği yapıyor.

Almanya’nın en iyi Noel pazarlarından bazılarına sahip olan Köln de Noel’in büyülü atmosferine girmemek imkansız. Noel pazarlarını doğuran bu büyüleyici ulusun geleneklerini tanımak için harika bir fırsat.

Kölndeki noel marketlerinin yerini ve düzenlenen etkinlikleri bulabileceğiniz siteye buradan ulaşabilirsiniz.

avrupadaki noel marketleri

Avrupada Noel Marketleri ; Kurabiye Kokulu Şehir Strasburg

Avrupada noel marketleri denince son yıllarda akla gelen ve en fazla turist çeken şehir ünvanı burada. Fransa’nın en eski Noel pazarına ev sahipliği yapan,  UNESCO listesindeki  büyüleyici Eski Kent, Almanya sınırındaki  şirin Alsace şehri, kış seyahatiniz için harika bir yer.  Strasburg’un tarihi meydanlarını ve her yıl kentin yarı ahşap evlerini süsleyen  keyifli Marchés de Noël’i kesinlikle seveceksiniz.

Güçlü katedralinin gölgesinde, yılbaşı ağacı süsleri, göz alıcı doğuş figürinler ve kavrulmuş kestane, bredele kurabiyeleri veya vin chaud (mulled şarap) . Mevsimsel spesiyallerle dolu yaklaşık 300 geleneksel ahşap tezgah bulacaksınız. Bu mükemmel atmosfer noel şarkıları, parıldayan buz pateni pistleri ile dahada canlanıyor.

avrupadaki noel marketleri

Noel Ağacının İlk Sergilendiği Şehir ;Tallin

Pastel renkli ön cepheleri, tarihi sokak lambaları ve yerel ürünler ile çevrili küçük ahşap kulübeleriyle Belediye Sarayı Meydanı (Raekoja Plats) 1441’de ilk halka açık Noel ağacının şehridir.

Tallinn’in Noel Pazarında , yöresel ürünleri, doyurucu Estonya yiyecek ve içeceklerine kadar her şeyi bulabilirsiniz.

avrupadaki noel marketleri

Bonus:

Noel Baba , Ren Geyikleri , Kuzey Işıkları ;Lapland

Masalsı manzaraları, ışıltılı ağaçlarıyla ve ayrıntılı buz heykelleriyle, Rovaniemi’nin Noel için en iyi Avrupa şehirlerinden biri olduğuna şüphe yok. Ve Noel Baba’nın kendisinin sadece 8 km uzakta yaşadığı gerçeği, yalnızca büyülü çekiciliğine katkıda bulunuyor.

Pembe renkli sabahları ,büyüleyici kuzey ışıkları turları ile noel ruhunu dünya üzerinde tüm şaşaası ile yaşayabileceğiniz en nadir yerlerden birisidir.

Bu yeni yılda seyahat etmeyi seven dostlarınıza alabileceğiniz yeni yıl hediyeleri hakkında araştırma yapıyorsanız buradan yazımıza ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir