EGE,  İZMİR,  YURTİÇİ

İzmir’de Görmeden Gelmemeniz Gereken 5  Yer

İstanbul gibi büyük, kalabalık ve görece karmakarışık metropollerde yaşayanlar için İzmir gibi Ege illeri her zaman yaşamaya değer yerlerdendir. Bunun en büyük nedeni de İstanbul gibi şehirlere göre daha az kalabalık, yaşam koşullarında fazla zorluk olmaması ve elbette ki kolaylıkla doğal yaşama dönülebilmesidir. Tabi ki, herkesin İzmir’de yaşaması mümkün değil. Bazıları İzmir sadece bir tatil ya da gezi yeri… Peki, İzmir’e gittiğinizde kısa bir gezi rehberi mi arıyorsunuz? İzmir’de görmeden gelmemeniz gereken 5 yer sizler için hazırladık. Şimdiden keyifli geziler.izmir.jpg

İzmir’de Tarihle Doğa İç İçe

İzmir gezisi yapmaya karar verdiğinizde eğer zamanınız kısıtlıysa bazı yerlere gitmekten feragat etmeniz gerekebilir. Çünkü şehir farklı gezi türleri ve aktiviteler için uygun yerler barındırıyor. Hem kültürel ve tarihi hem de doğasıyla ziyaretçilerini çeken nadir yerlerden. Tatilinizi İzmir’de geçirmeyi planladıysanız zaten çok şanslısınız küçük sahil kasabalarında deniz ve kumun tadını çıkarıp günü birlik kendiniz planladığınız gezilerle şehrin her yerini gezme imkanı bulabilirsiniz. Az zamanı olanlar için de mutlaka aşağıdaki önemli mekânları görmelerini tavsiye ediyoruz.

izmirgece.jpg

İzmir Konak Meydanı

İzmir’e gelip de merkez ilçe Konak’a uğramadan kesinlikle olmaz. Sadece modern yaşamın merkezi değil ayrıca tarihi mekânlara da ev sahipliği yapıyor Konak Meydanı. En önemli yapısı da kartpostalların ana teması Saat Kulesi. Bunun dışında Konak’ta Kemeraltı Çarşını gezmeyi, tarihi Kızalarağası Hanı’nda kahve içmeyi ve tabi ki Tarihi Abacıoğlu Hanı’ında yemek yemeyi ihmal etmeyin.

Kizlaragasi.jpg

İzmir Gece Hayatı Denince Akla İlk Gelen Alsancak

İzmir’e gelinip de hareketli sokakları ve ünlü eğlence mekanları olan Alsancak’a uğramadan olmaz. Gündüz bir şeyler içebileceğiniz, gece ise eğlencenin dibine vuracağınız yer arıyorsanız tercihiniz Alsancak’tan yana olsun. Hiçbir şey yapamazsanız sahile gidip oturun çimlerin üzerine canlı müzik keyfine siz de ortak olun.

kilise2.jpg

Aziz Vukolous Kilisesi

Sadece tarih kokmuyor bu kilise. Aynı zamanda basın müzesine de ev sahipliği yapıyor. Rum kilisesi İzmir yangınından etkilenmeyen ender yapılardan… İçerisindeki müzede ise basın tarihimize geniş bir perspektiften bakmak mümkün.

asansör.jpg

Tarihi Asansör

Antik Agora’yı gezdikten sonra ünlü sanatçı Dino Moreno’nun yaşadığı ve adının verildiği sokağı gezmeye başlayabiliriz. Bu sokak sizi doğrudan Asansör’e götürecek. Burada şehrin kuşbakışı görüntüsüne aşık olabilir, gün batımının tadını çıkarabilirsiniz.

izmir2.jpg

Balçova Teleferik Tesisleri

Türkiye’nin ikinci büyük teleferiği unvanına sahip Balçova Teleferik Tesisleri’nin manzarasını ve piknik alanlarını kesinlikle görmelisiniz.

İsterseniz listemizde yer alan yerleri de kapsayan tam gün mini van ile yapılacak olan özel bir tura katılıp, şehrin tarihini profesyonel kişilerden dinleyebilirsiniz. Bu tur kalabalık bir grupla yapılan ziyaretler için geçerlidir.Bunun için rezervasyonu buradan yapabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir