ASYA,  TAYLAND,  YURTDIŞI

Tayland’a Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Tayland’a gitmeden önce yapılması gerekenler üzerine bir yazı hazırlamak uzun süredir aklımdaydı. Lakin bir türlü fırsat bulamamıştım. Sevgili arkadaşım ediylebuduyollarda 1 aylık bir Asya macerası için akıl danıştığında kullanabileceği bazı bilgileri ona aktarırken bunu yazıya da dökmenin iyi olacağına karar verdim. İşte Tayland ve diğer Asya ülkelerine uzun süreli seyahatlere çıkmadan önce  mutlak yapılması gerekenler.

Tayland’a Gitmeden Önce Olunması Gereken Aşılar

Tayland’a gitmeden önce  hangi enjeksiyonları almanız veya daha önce olduğu iseniz  yenilemeniz gerektiğini araştırmayı unutmayın. Günümüzde tropik bölgelerde halen tedavisi mümkün olmayan yada size zorlu anlar yaşatabilecek hastalıklar görülmekte. Tabi her güzel şeyin bir riski var. Bundan kaçısınız yok. Seyahata çıkmadan önce Seyahat Sağlığı  Merkezlerinden gideceğiniz bölge için gerekli olan aşıları öğrenebilir ve destek alabilirsiniz. Şunuda belirtmeliyim ki sadece turistik merkezlerde gezecek ormanda trekking ,kamp gibi aktivitelerde bulunmayacaksanız bu bölgeler çok fazla risk içermiyor. Ama yok ben tedbirimi yinede alayım küçücük bir sivrisinek beni hasta etsin istemem derseniz ,tedbirli olmanın her zaman faydası vardır.

Seyahat Sigortası

Eğer Padi belgesi almak ve Scuba Diving yapmak için gidecekseniz yada buna benzer adrenalin yüklü aktiviteler gerçekleştirecekseniz seyahat sigortanızın klasik sigortanın dışında bu tür aktivitelerde yaşanabilecek kazaları da kapsadığından emin olun. Biz gezginlerin en çok yanıldığı noktalardan birini de dile getirmek isterim ki maalesef başınıza gelebilecek olası bir durumda anında sigortanızın acil yardım hattından ulaşıp durumunuzu bildirmeniz gerekiyor. Maalesef bir çok sigorta şirketi hastane öncesi bildirim olmadığında sizi insaflarına bırakıp, çoğu geri ödemelerinizi gerçekleştirmeye biliyorlar.

Tayland Uçak Bileti

İnternetten bilet araştırmak, karşılaştırmalar yapabilmek ve satın almak bizler için büyük kolaylık. Asya bölgesi biletleri de gün geçtikçe farklı ve yüksek fiyatlarla karşımıza çıkıyor. Eğer aylar öncesinden planlamadığınız ani gelişen bir seyahate çıkacaksanız ve fiyatlar gözünüzü korkuttu ise , yerel seyahat acentalarına danışabilirsiniz. Son dakika biletlerinde oldukça iyi indirimler sağlayabiliyorlar.

Pasaport

Pasaportunuzun en az bir yıl geçerli olup olmadığına ve yeteri kadar boş sayfası olduğundan emin olun. Ayrıca bir pasaport kılıfı alın bir çok online sitede zevkinize göre bulabilirsiniz .Pasaportunuzu hasardan koruyacaklar,ayrıca transit geçişlerde biletlerinizi muhafaza edecek korunaklı bir alan sağlayacaktır.

 

Tayland’a Gitmeden Önce Thai Sim Kart Almak!

En çok merak edilen konulardan birisi Tayland’da Türk hattı kullanabilirmiyiz ? Eğer Türk gsm operatörlerinin karşınıza çıkaracağı fahiş faturaları karşılayabilecek bir bütçeniz varsa elbette kullanabilirsiniz. Ama  sadece ulaşılabilir olmak ve wifiye ulaşamadığınız yerlerde internete bağlanabilmek ise bunun en ekonomik yolu bir Thai sim kartı almaktır. Havaalanına iniş yaptığınızda çıkışlarda bulunan gsm operatörlerinin dükkanlarından rahatlıkla edinebilirsiniz. Bir çok gsm operatörü ülkeye gelen turistler için farklı kampanyalar içeren hatlar çıkarmış. Tabi ki hepsinin fiyatı farklı. Ben çıkışta valizlerle evrak işiyle uğraşmamak adına Klook uygulamasından ön siparişle hattımı Tayland’a gitmeden önce aldım. Phuket havalimanı çıkışında uygulama çalışanlarının küçük bir alanı var yanlarına gidip ,isminizi söylediğinizde size hazır bir şekilde kartınızı veriyorlar. Bu Bangkok gibi büyük  hava alanlarında  küçük bir ofis şeklinde olabiliyor. Gittiğim zaman havalimanı fiyatları ile karşılaştırınca Tayland’a gitmeden internetten almanın daha karlı ve hızlı olduğunu da farketmiş oldum.

 

Otobüs ve Feribot Biletleri

Tayland oldukça büyük bir ülke,  bir şehirden diğer bir şehire yada adalara gitme şansınız varsa bir otobüse ya da feribota (veya her ikisine birden) bineceksiniz. Oraya gittiğinizde bir çok firmanın bu biletleri sattığını zaten göreceksiniz lakin bazen hepsi farklı fiyat politikaları uygulayabiliyor. Ayrıca sezonun yüksek olduğu zamanlarda feribot biletlerinin hızlıca tükendiği ve seyahat planlarınızın aksadığı da olabiliyor. Bu tür bir durumun önüne geçmek adına 12go.asia sitesinden yada benzer sitelerden feribot saatlerini Tayland’a gitmeden karşılaştırabilirsiniz. Bazen indirimli satışlar ve kuponlarda yayınlıyorlar bunlardan faydalanabilirsiniz.

Vize

Bir diğer soruda Tayland İçin Bir Vizeye İhtiyacım Var mı? – Birçok ülke vatandaşı Tayland vizesine ihtiyaç duymaz – Tayland’a gelir ve Tayland’da 30 gün kalmanıza izin veren bir pul alırsınız. (Bu teknik olarak vize feragat damgası olarak bilinir). Türk Vatandaşları içinde bu şekildedir. Eğer bir aydan uzun süreli kalacaksanız başka bir ülkeye belli bir süreliğine çıkış yapabilir yada ücret ödeyerek vizenizi uzatabilirsiniz.

Reçeteli İlaçlar

İhtiyacınız olan reçeteli ilaçlarınızı tam tedarikli şekilde yanınıza alın. Şehir merkezlerinde hastaneler gelişmiş olsa da eğer adalarda uzun süre kalmayı planlıyorsanız ilaçlarınızı tedarik edemeyebilirsiniz.

Kredi Kartları ve Banka Kartları

Tayland’a gitmeden önce uluslararası ATM’lerde çalışacak ve  erişim nedeniyle sizi engellemeyecek kredi kartlarına ve banka kartına sahip olun. Yola çıkmadan önce bankanızla iletişime geçip kartlarınızın yurtdışı harcamalara açık olduğundan emin olun ve gideceğiniz ülke bilgisini verin. Bu siz seyahattte iken koyulacak bir blokenin ve sizin orada iken banka ile sağlanacak iletişim zorluğunun da önüne geçmiş olur.

Belge Taramaları

Pasaportunuzun, sürücü belgenizin ve tüm kredi kartlarınızın, sigorta bilgilerinizin ve diğer önemli belgelerinizin cep telefonu fotoğraflarını çekin ve bunları JPEG olarak Gmail veya Yahoo Mail gibi çevrimiçi e-posta hesabınıza kaydedin. Bu şekilde belgelerinizden herhangi birini kaybederseniz, kopyalarını internet bağlantısı olan herhangi bir yerde – ve telefonunuzda da bulundurursunuz -. Ayrıca, internet e-posta hesabınızdaki kartlarınızı iptal etmek için aramanız gereken bankalarınızın numaralarının bir listesini de saklayın. Bunu yapmanın hızlı bir yolu tüm kartlarınızı bir masaya yatırıp cep telefonunuzla fotoğraf çekmektır.  Her kartın arkasında arkada yazılı bir acil durum irtibat numarası bulunuyor. Fotoğrafların tüm sayıların okunduğu şekilde odaklı olduğundan emin olun. İnanın bazen hayat kurtarıyorlar.

Tayland’da neler yapabileceğinizi araştırıyorsanız buradan diğer yazılarada ulaşabilirsiniz.

 

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir