ANASAYFA,  ARNAVUTLUK,  BALKANLAR,  NE YENİR ?,  YURTDIŞI

Tiran’da Ne Yenir ?

Tiran’da nerede yenir? diye araştırdığımda karşıma hep klasik şeyler çıktı. Ciğer ile başlayıp , genelde ızgara kültüründen bir çok yemek sayıldı. Anladım ki ızgaranın her türlüsü Tiran’da ne yenir ? sorusunun ana cevabı.

Tiran’da ne yenir ? Sorunun ana cevaplarından birisi kesinlikle ızgara köfte

Ciğer mi ? Köfte mi?

Arnavut mutfağının tadı için size Te Zgara e Tirones restoranı önerebilirim. Mekan ortalama büyüklükte fiyatlar normal ve yemekleri oldukça lezzetli! Ziyaret ettiğimde tam akşam yemeği saatiydi. Tüm o kalabalığa rağmen servis oldukça hızlıydı.  İçi mantar dolgulu fırın patates , geleneksel köfte ,içi peynir dolgulu kapya dolması , kabaklı börek  ve salataya toplam 520 lek ödedim. Bu da ortalama 30 Tl civarı. Dolu dolu gelen bu menü için oldukça ucuz bir rakam. Normal zamanlarda da ciğerle çok aram olmadığı için Arnavutluk tarzında  pişen buranın özel yemeği Arnavutluk ciğerini açıkçası denemedim. Buna karşı bir istekte duymadım.

İçi değişik dolgularla hazırlanan fırın patates

 

Tiran’da Ne Yenir ? Elbette Pizza, Pizzası İtalya’ya Rakipmiş !

Tiran ‘a gelmeden Tiran’da ne yenir diye sorduğumda  bütün arkadaşlarım özellikle pizza yememi tavsiye ettiler. Şimdi İtalya dururken , neden Arnavutluk bunu deneyince anladım. İtalya ile karşılıklı birbirine bakan bu ülke zamanla bir çok İtalyan kökenli ailenin Arnavutluk topraklarında yaşamaya başlaması sonucunda İtalyan pizzasına rakip olacak derecede bir gelişme göstermiş. Ciğerden sonra en meşhur nesi var diye sorulduğunda  bütün cevaplar pizza yönünde oluyor.

Şehrin her yerindeki küçük büyük bir çok pizza restoranıyla karşılaşmak mümkün. Ben ilk olarak  Rruga e Kavajes caddesi üzerindeki Proper Pizzada bu kadar övülen pizzayı denedim. Proper pizza Tiran merkezli kurulmuş daha sonra balkanlarda bir çok şubesi açılmış gerçekten büyük bir pizza restoranı. Mekan haddinden fazla büyük , gerçekten büyük , sayamadığım kadar salonu ,büyük bir oyun alanı ve bahçesi mevcut. Fiyatlar diğer pizzacılarla aşağı yukarı aynı. Gerçi ara sokaklarda daha uygun fiyatlarda mevcut. 20 cm’lik tek kişilik bir pizza 250 lekten başlıyor. Yani yaklaşık 14 lira. 30-40-50 cm diye giden boylar 350-550 lek aralığında.

Proper pizza

Eğer seçiminizi garsona bırakırsanız bu seçim genelde kendi isimlerini verdikleri Proper pizza oluyor. Ayrıca bir diğer tavsiye edeceğim mekan Rruga e Bogdavene üzerindeki Agrimona marketin tam karşısında bulunan tamamen helal pizzalar yapan Pizza Artı’yı tavsiye edebilirim. Oldukça küçük iki masadan oluşan bir dükkan ,daha çok al git tarzı çalışıyor. Kendine has pizza menüsüyle gerçekten çok lezzetli. Burası biraz ara sokak olduğu için pizza fiyatları daha da uygun. 150 lekten başlıyor.

Hemingway Jazz Bar , yerel biraları tadabileceğiniz harika bir bar.

Yerel Biralar ve Fiyatları Efsane !

Benim gibi bir bira sever iseniz ve gittiğiniz ülkelerde yerel biraları denemeyi seviyorsanız Arnavutluk birbirinden farklı biraları deneyebileceğiz bir ülke. Tirana , Korça ,Peja gibi kendi üretimi olan harika biraları var. Marketlerde alkol ücretleri alışmış olduğumuzun gerçekten altında . Bunun yanında bir barda sipariş edecekseniz ortalama 200 lekten başlıyor ki buda oldukça uygun bir rakam. Blok bölgesinde herhangi bir kafede veya şehrin en iyi manzarasını izleyebileceğiniz Sky Tower barda keyifle yerel biraları deneyebilirsiniz. Sky Tower bar şehrin diğer bar ve cafelerine göre biraz daha pahalı bir mekan dolayısıyla uyarmakta fayda var.

Hemingway Barda uzun zamandır dinlediğim en iyi band , yerel bira eşliğinde efsane bir geceydi.

Eğer canlı müzik eşliğinde güzel bir gece geçirmek isterseniz kesinlikle Rruga Kont Urani’deki Hemingway Jazz Barı öneririm. Tiran maalesef lokal müzikli bar konusunda biraz zayıftı. Var olan yerler daha çok müzikhol tarzında idi. Tek başına seyahat ediyorsanız bu sizin için pek uygun olmayabiliyor. Oysa Hemingway bar ,konsept olarak tamamen Amerikan pubı olsa da kesinlikle tavsiye edebileceğim yer. Benim şansıma gittiğim gece Avusturya’dan gelmiş bir Jazz grubunun konseri vardı. Uzun zamandır bu kadar keyifle ,nezih bir mekanda o kadar uzun süre durduğumu hatırlamıyorum. Konser bitimine kadar gözlerimi gruptan ayırmadan anın tadını çıkardım.  Sizinde tavsiye edebileceğiniz yemekler, restoran yada kafeler varsa yoruma yazabilirsiniz.

Ayrıca Tiran Gezi Rehberini okumak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir