BALKANLAR,  SARAY BOSNA,  YURTDIŞI

Mostar ‘da Mutlak Görülmesi Gereken 5 yer

Mostar çeyrek asır önce, Balkanlardaki kabus savaş da yaşanan şiddet ve yıkımın en antik simgelerinden birisidir. 1993’te yapılan Hırvat Boşnak Savaşı’nın ardından, Mostar’ın güzelliğinin bir kez daha takdir edilip edilmeyeceği ve turistlerin Mostar’da yapılacak şeylerin tadını çıkarmaya gelip gelmeyeceği sorusu akıllarda hüzünlü bir şekilde yer alıyordu.
Zaman değişti. Savaş şimdi uzak bir anı ve Mostar bir kez daha parlayabiliyor. Şehrin sevgili köprüsü restore edilmekle kalmadı, aynı zamanda doğal güzelliği, alışverişi ve otantik Boşnak kültürünü bir araya getirmesi, bu şehri  Balkan tatilinde  mutlaka ziyaret edilmesi gereken ön önemli yer haline getirdi.

https://www.instagram.com/p/BfGmIsOlCnQ/

 

Mostar Köprüsü

Mostar’a hiç bir gezi Mostar Köprüsünü  ziyaret etmeden ve dalgıçların Neretva Nehri’ne yaptıkları gösteri atlayışlarını izlemeden tamamlanmış sayılmaz. Köprü ilk olarak 1566’da tamamlandı. Aslında, Mostar köprüsü, Mostar’ın tarihi ile iç içe geçiyor, Mostar şehri çevirisi  “köprü bekçileri” olan ismini içinde barındırdığı bu 4 asırlık köprüden alıyor.

Mostar Bisceviç evinin avlusu

 Mostar Bisceviç Evi

Mostar’ın hikayesi, 1482’deki fetihlerini takiben neredeyse dört yüzyıl boyunca Hersek bölgesini yöneten Osmanlı Türkleriyle bağlantılıdır. Bugün bile olsa, etkileri Hersek’te günlük hayata nüfuz etmeye devam ediyor. O dönemi gözlemleyebileceğiniz Bisceviç Evi şehrin tarihinin ve Mostar’ın geçmişinin en iyi örneklerinden biridir.

Geçmişe adım atmak ve evin inşa edildiği 1635 yılındaki hayattan bir parça görmek inanılmaz etkileyici bir deneyim. Mostar’ı ve güzelliğini veren İslami mimariyi gerçekten anlamak için, bu evi  mutlaka ziyaret etmek gerekiyor.

Muslibegoviç Evi

Bisceviç Evi, her gün Bosnalıların Osmanlı Türkleri döneminde nasıl yaşadıklarını göstermişse, Muslibegoviç Evi, soyluların hayatına bir bakış atmanızı sağlıyor. Muslibegoviç ailesi, 17. yüzyılda Mostar ve Herzegovina’da birçok mülke sahipti ve müzedeki odaların çoğu, etkilerinin bölge genelinde sergilendiği günlere dayanıyor.

Ev bir otel olarak da iş yapıyor, bu yüzden ziyaretçiler burada Mostar’ın en ünlü yerlerinden birinin içindeyken bir veya iki gece geçirme seçeneğine sahipler. Endişelenmeyin, 17. yüzyıldaki gibi uyumayacaksınız; Otel, 2010 yılında dünyanın en iyilerinden biri seçildi!

Koski Mehmed Paşa Camii

Bu Herzegovina’daki en büyük ikinci cami ve sunduğu manzaralar çarpıcı. Önündeki küçük avludan, nehrin görkemli manzarasına ve nehir kıyısındaki konumundan dolayı bu cami, Mostar’ın doğal güzelliğini göstermek için neredeyse her yerden daha iyi bir iş çıkarır.

Koski Mehmed Paşa Camii

Stari Most’a 150 metreden daha kısa bir mesafede bulunan konumu, Eski Köprü’yü görmek ve yakından gördüğünüzde gerçekten ne kadar harika göründüğünü görmek için ideal bir mekandır. Önünüzdeki şehrin pitoresk manzarasını seyrederek, neden burayı ziyaret etmenin Mostar’da yapılacak en popüler şeylerden biri olduğunu anlamış olacaksınız.

Kriva Köprüsü

Çarpık Köprü olarak da bilinen bu küçük parke taşı köprüsü, Stari Most’un inşaatından önceki deneme sürüşüdür. 1558’de, Stari Most’tan sekiz yıl önce inşa edildi ve Radobolja Nehri üzerindeki konumu sakin ve güzel bir zemine dayanıyor. İki köprü arasında rota güzel bir yürüyüş ve efsane fotoğraflar için ideal!

Bölgede, Eski Şehir’in ötesine geçme ve Medugorje’deki Bakire Meryem’e dua etme, Počitelj’de bir kahve keyfi gibi, Bosna’nın kırsal kesimine ait yaşamıda deneyimlebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir