ASYA,  TAYLAND,  YURTDIŞI

Chiang Rai ‘de Mutlak Yapılması Gereken 5 Şey!

 

Chiang Rai Tayland’ın en kuzeyinde, Laos ve Myanmar sınırlarına yakın bir konumda bulunan tarihi bir şehirdir. Chiang Rai yapılacaklar listesi  700 km güneyindeki Bangkok’un hareketli, kaotik ve kozmopolit sokaklarındaki sayısız cazibe merkezleri kadar fazla olmasada aynı derecede tarihi ve büyüleyicidir.

Chiang Rai bazı bölgeler elektrik enerjisinden yoksundur, gece hayatı diğer şehirlere göre  yok denecek kadar azdır. Chiang Rai’nin uzun ve büyüleyici tarihi, yüzlerce yıllık zengin geleneği ve çarpıcı dini yerleri tartışmaya kapalı harika deneyimler sunar. Sadece onları nerede bulacağını bilmek zorundasınız.

İşte sizin için Chiang Rai, Tayland’da yapılması gereken 5  şey.

Chiang Rai Wat Phra Kaew Zümrüt Budanın bulunduğu Tapınak

Wat Phra Kaewi Ziyaret Edin ! Zümrüt Budayı görün !

Bangkok şehrinde aynı adı taşıyan devasa tapınakla karıştırılmaması gereken, Chiang Rai’nın Wat Phra Kaew’i , 26 inç yüksekliğinde bir meditasyon yapan ünlü Zümrüt Buda’nın orijinal evi olarak bilinir. Yeşim ya da jasperden yapılmış ve altınla kaplanmış. 1390’da Chiang Rai kralı tarafından tapınağa gizlenmiş olan heykelcik, 1434’te çıkan fırtına sırasında bir şimşekin tapınağa çarpması ile ortaya çıkmıştır.

Sonraki 300 yıl boyunca, Tayland Krallığı’nın güvenliğinin buna bağlı olduğu çok önemli olduğu söylenen heykelcik, 1778’de şu anki evinde olan Bangkok Büyük Sarayında dinlenmeye gelmeden önce Tayland ve Laos’u dolaştı. Zümrüt Buda’nın bir kopyası bugün Wat Phra Kaew’da halen sergilenmektedir. Wat Phra Kaew’ı Chiang Rai’da yapılacak en iyi şeylerden biri haline getiren tapınağın müzesinde eşsiz  bir dini sanat eserleri ve modern eşya koleksiyonu vardır ki mutlak görülmesi gerekir.

https://www.instagram.com/p/BmutXpQlp77/

Wat Rong Khun ( White Temple ) Tapınağının eşsiz mimarisini inceleyin!

 

Chiang Rai’nın sadece 20 dakika güneyinde, Wat Rong Khun veya Beyaz Tapınak olarak bilinen süslü mimari mucize bölgenin en değerlilerindendir . Tayland’da altın olan diğer Budist tapınaklarının aksine, Wat Rong Khun parlak beyazdır.  Wat Rong Khun benzersiz kılan diğer bir özellikte mimari tarzını paylaşan başka bir yapı olmamasıdır. 1997 yılında halkın ibadet ve ziyaretine açılmıştır. Taylandlı sanatçı Ajarn Chalermchai Kositpipat tarafından dizayn edilme ve görülen o ki sanatçının bu iş için seçilmiş olması kesinle olması gerekendi.

Chaing Rai yemek tezgahlarından bir kare

Chiang Rai Night Bazaarda Böcek yemeyi deneyin!

Chiang Rai’nin Gece Pazarı, güneybatıdaki Chiang Mai kentindeki gece pazarının daha küçük bir versiyonu gibi görünse de, DVD’ler, giysiler, takılar ve hediyelik eşyalar dahil olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi satan sokak satıcıları ile doludur. En önemli fark: Chiang Rai gece pazarı satıcıları, mallarını satmak için dükkan kuran yerel insanları içerir. Bu Pazar kalbinizin arzuladığı her şeyi satın alabilmenin yanı sıra, otantik bir Thai yemeği yemek için de harika bir yerdir.

Birbirinden farklı restorantlarıda içeren pazarda nezih bir yerde yemek yiyebilir yada sokak lezzetlerini pazarı gezerken tadabilirsiniz.  Diğer pazarlarda olduğu gibi bu pazarında en ilginç yemek menüsü kızarmış böceklerdir. Daha önce yemiş olanlar ne kadar tadının patates kızartmasına benzediğini söyleselerde ben deneyecek kadar cesaretli değildim. Yemekten sonra civardaki mekanlarda, canlı bir müzik ve dans gösterisinin tadını çıkararak kendinizi Tay kültürürün içinde kaybolmaya bırakabilirsiniz.

 

Chiang Rai Karen Kabilesi Kadınları

Hill Tribe Köyünü (Karen Kabilesi)ziyaret edin!

Tayland’daki Hill Tribe, ülkenin dağlık kuzey ve batı bölgelerini çağıran birkaç farklı yerel etnik grubu kapsayan bir terimdir. Chiang Rai’nın kuzeyinde 25 dakikalık bir mesafededir. Köye giriş ücreti 300 Bahttır. Yaklaşık 1,5 kmlik bir parkurun içine kurulmuştur.  Kadın köylülerin boğazlarının etrafına pirinç halkalar giyerek boyunlarını uzattıkları ve zamanla daha fazla ilave ettikleri ünlü Karen Long Neck Kabilesi bu köyde yaşamaktadır.

Her ne kadar Chiang Rai de yapılacak şeyler arasında ilk 5 te Karen Kabilesini ziyaret edip kültürlerini tanımak yer alsada benim bu maddeler arasında şahsen gerçekleştirmediğim tek madde budur. Yaptığım araştırmalar sonunda Köyün görünen turistik yüzünün arkasında yatan çirkin gerçekler sonucu son anda gezi programımdan çıkardım. Tabi sizler ziyaret etmek isterseniz içinde meşhur White Temple, Blue Temple ,Black Temple ve Karen Kabilesi ziyaretininde yer aldığı Click2GoThaliand sitesinden satın aldığım turu tavsiye edebilirim. Turda iki seçenek bulunmakta birinde Karen köyü dahil, diğerinde değildir. Yinede şunuda belirtmek isterimki köyü ziyaret etmek istemeseniz bile grupla beraber köyün yanına gitmek zorunda kalıyorsunuz ve diğerlerinin ziyareti sırasında köyün dışında bekliyorsunuz. Eğer bu seçeneği seçerseniz köyün dışındaki ilkel su hattını ve köyün içme suyu ihtiyacını karşıladığı kirli nehiri görebilir ve bu insanların ne tür şartlar altında yaşadıklarını görebilirsiniz. Bu konu hakkında daha sonra uzun bir yazı yazmayı düşünüyorum.

Chiang Rai Saturday Night Walking Street

 

Saturday Night Market Walking Streette Tropik Meyve suyu için!

 

Chiang Mai ‘deki büyük pazarın aksine daha küçük ve gösterişsiz olan bir pazardır. Yinede Chiang Rai’nın Saturday Night Market Yürüyüş Sokağı hala herkesin dikkatini çekecek kadar benzersizdir. Burada  diğer pazardaki gibi sokak sanatçıları ve dansçılarını göremezsiniz lakin  mücevher, hediyelik eşya, Hill Tribe kıyafetleri, sabunlar, mumlar ve daha birçok şey satan satıcıları bulabilirsiniz. Thai mutfağının zengin örneklerine buradada rastlamak mümkün. Ne istediğinize karar vermek için bir süre pazarın yiyecek tezgahlarına göz atmaya hazır olun, Diğer pazarlardaki gibi bol bol böcek menüleride karşınıza çıkacak. Tropik meyvelerden yapılan eşsiz meyve sularını denemeyi unutmayın.

Chiang Mai ‘de Top List 5’i de okumak isterseniz buradan yazıya ulaşabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir