ANASAYFA,  EGE,  NE YENİR ?

Bitmeyen Mavi Yolculuk Tadında, Güverte Balık Restoran

Mandalina kokulu sokakları, kendine has mimarisi ile Halikarnas Balıkçısının aşık olduğu Egenin beyaz incisi. Evet, evet Bodrumdan bahsediyorum. Hani en güzel aşkların yaşandığı söylenen şarkılara, kitaplara konu olmuş, dönemin aydınlarının ve hadi kabul edin çoğunuzun emeklilik hayallerini süsleyen Muğla’nın gözbebeği ilçesi.

Lelegler tarafından kurulan Bodrum’un, Mavi Yolculuk kavramının ilk kez ortaya çıktığı yer olduğunu biliyor muydunuz? 1925 yılında 3 yıllığına Bodrum’a sürgüne gönderilen yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı’nın burada geçirdiği günler sürgün olmaktan çıkıp sefaya dönünce yazar İstanbul’a geri çağrılır. Cezası bittikten sonra Bodrum’u unutamayan yazar, yeniden Bodrum’a dönerek yerleşir. Burada geçirdiği zaman zarfında tüm çevre köyleri, dere tepe gezdikten sonra gözünü maviye yani Bodrum’un eşsiz koylarına diker. Arkadaşları ile beraber tamamen medeniyetten uzak günlerce çok az erzak ile denize açılırlar. Bu yolculuklar sonunda yazdığı Mavi Yolculuk kitabının tanınması ile Bodrum şuan ki ününe kavuşur.

Güverte Balık Restoran Milas Bodrum
Güverte Balık Restoran, Bir geminin güvertesine benzeyen dekoru ile size bitmeyen bir mavi yolculuk yaşatıyor.

 “Peynir, su, İstanköy peksimeti, tütün ve rakı” 

Ben Bodrum’un en çok günbatımlarını sevdim. Şimdi size bahsedeceğim mekân ise Bodrum’un eşsiz günbatımlarını sanki Mavi Yolculuğunuz hala devam ediyormuşcasına harika bir manzara ile size sunuyor. Mavi, yeşil ve beyazın verdiği tüm huzuru hissedebileceğiniz bunun yanında bonus olarak harika lezzetler tadabileceğiniz bir yer. Bu mavi yolculukta Halikarnas balıkçısı gibi rakının yanında sadece İstanköy peksimeti ve peynir yok. Birbirinden değerli şeflerin özenle hazırladığı Ege denizinden avlanan Izgara Somon, tamamen kendi özel sosları ile hazırlanan dillere destan Özel Soslu Istakoz gibi ana yemeklerden tutunda Egeye has Cevizli Girit, Şevketi Bostan, Kabak Çiçeği dolması gibi geniş bir menü var.

Zengin bir menü, eh birde rakı böyle Mavi Yolculuğu kim istemez değil mi?

 

Güverte Balık Restoran  ismiyle özdeşleşmiş Güverte şeklindeki dekoru, lezzetli yemekleri ve doğanın her rengini size sunan manzarası ile Milas’ın Boğaziçi köyünde bu yıl hizmete girdi. Farklı dekoru sayesinde oldukça dikkat çeken mekân, hafta sonları düzenlenen fasıl geceleri, hafta içi yerli ve yabancı dünya müziklerinin yer aldığı geniş repertuvara sahip birbirinden güzel seslerle canlı müzik gecelerine de ev sahipliği yapıyor.

Aynı zamanda yeni nesil meyhane kültürünün Bodrumda bulunan en güzel örneklerinden biri olarak gösterebileceğim mekân ister romantik Bodrum gecelerinizde, ister arkadaşlarla yapacağınız eğlenceli bir tatilde mutlaka uğramanız gereken yeni rotalardan birisi.

Güverte Balık Restoranda ana yemeğin sadece taze deniz ürünleri ile sınırlı olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Ayrıca menüde bulunan Kuzu Pirzola ve Şefin özel tarifi ile hazırlanan Köfte kesinlikle kırmızı et severlere ‘’işte hayat bu’’ dedirtecek cinsten. Yemeği güzel bir tatlı ile kapatmak istiyorsanız, Bodrum’un meşhur İncirlerinden yapılan İncir tatlısı bence şefin enlerinden.

Gecenin hiç sonlamamasını isteyeceğiniz, bitmeyen bir mavi yolculuk tadında damaklarınızı çatlatacağınız bir yemek için, ‘’Bodrum’da nerede yenir?’’  sorusunun kesinlikle en güvenilir ve en lezzetli cevabı Güverte Balık Restoran.

 

Güverte Balık Restoran: Boğaziçi Köyü, Milas-BODRUM

www.guvertebalik.com

Rezervasyon: 0544 858 08 81

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.