ANASAYFA,  ASYA,  TAYLAND,  YURTDIŞI

Bangkok ‘a Gidenlerin Yaptığı 5 Klasik Hata

Bangkok ‘u kısaca özetlemem gerekirse tuk-tukları, gece pazarlarının kaotik karmaşasını, parmak yalatan sokak yemeklerini, eski Budist tapınaklarını ve yoğun bir turist akınını söyleyebilirim …

Bangkok, her yıl 18 milyondan fazla uluslararası ziyaretçiyi çeken Güneydoğu Asya’nın, belki de tüm Asya’nın merkezidir. Antik çağların yumuşatılıp modern kültürle yoğunlaştığı çok çeşitli manzaralara ve kokulara sahip renkli bir şehirdir. Bangkok hakkında sevilecek çok şey var. Ve açıkçası, sevmesi zor olan bir çok şeyde var.

Bir bakıma, Bangkok’a seyahat etmek bir geçiş ayinidir. Asya’ya gidiyorsanız, Bangkok’a gitmek zorundasınız. Ancak, Bangkok son derece ekonomik bir destinasyon olmasına rağmen, paranıza, saygınlığınıza veya her ikisine de gizlice yaklaşma yöntemi var. Öyle arsız , öyle işini bilen bir sanatçı…

Bangkok’ta yapılacak en iyi şeyler hakkında herşeyi rehber kitaplardan öğrenebilirsiniz, hatta sizin için hazırladığım şöyle bir yazıda var. Ancak ziyaret edene kadar bilemeyeceğiniz bazı şeyler vardır. Deneyimlemeden öğrenemeyeceğiniz… Yada deneyimleyince aaa kesinlikle doğruymuş diyeceğiniz.

Bunlar, ilk kez Bangkok’a gittiğinizde kaçınmanız gereken beş klasik hata.

Bangkok Khao san Road

Tüm Zamanınızı Khao San Yolunda Harcamak

Khao San Yolu hakkında bir şeyler bilmeyen bir gezgin bulmak için çok zorlanabilirsiniz. 1970’lerden bu yana, Asya’da sırt çantasıyla seyahat kültürünün kalbi olmuştur. Ucuz barlar, ucuz oteller, ucuz turist dükkanları, ucuz masaj salonları .. Kısacası bütçeli seyahat eden gezginlerle doludur.

 

Burda  Khao San Yolu’na gitmeyin demiyorum ,kesinlikle gitmelisin. Bangkok’u Bangkok yapan şeyin bir parçası.  Biraz çılgınca bir mahalle . Bir backpacker gettosu gibi. Khao San Yolu dünyanın  bir diğer ucundan gelen gezginlerle tanışmak ve sarhoş olmak için dünyanın en iyi yerlerinden biri olduğuna şüphe yok.

Ancak Khao San Road, Bangkok’un küçük bir parçasıdır ve turistleri ağırlamak için inşa edilmiştir Bangkok sadece  buradan ibaret değildir. Yerel ya da otantik mekanlar yada ucuz alışveriş için tercih edebilirsiniz. Sokak yemekleri için  Bangkok’un bir çok diğer mahallesinden lezzetsiz diyebilirim. Özellikle Pad Tai ‘yi kesinlikle burada denemeyin.

Tüm zamanınızı Khao San Yolu’nda geçirirseniz, muhtemelen memleketinizden birine rastlarsınız. Ama zaten evden gelen biriyle parti yapmak istiyorsanız, neden dünyanın öbür ucuna uçuyorsunuz?

Bangkok Tuk-Tuk Sightseeing Dolandırıcılığı

 

Bu şehirde bir tuk tuk’ta gezmekle ilgili büyüleyici bir şeyler var. Asya’dan değilseniz veya Asya’da çok fazla zaman geçirmediyseniz, bir tuk-tuk’a atlamak ve tüm anlatılanları kendiniz  tecrübe etmek için fazla istekli oluyorsunuz.  Zaten bu yüzden bu sistem çok iyi çalışıyor. Kendimde buna aldanmış biri olarak söylüyorum 🙂 Hemde bu konuda daha önce uyarılmış olmama rağmen bunun içine düştüm. Bu durum aynı zamanda yerel polisinde göz yumduğu bir olay. Hatta içindeler bile diyebilirim ki. Beni de bu olayın içine sürükleyen ilk etapta ‘ah ne kadar ilgililer’ ‘Ya ne güler yüzlü polisler’ diyerek ağzım kulaklarımda polisin çevirdiği tuk tuka bindim 🙂

Bangkok ‘ta tuktuka binerseniz asla göremeyeceğiniz Royal palace

Senaryo şöyle başlıyor popüler bir tapınağa veya cazibe merkezine vardığınızda, size bazı (görünüşte) iyi niyetli tavsiyeler sunan  yerel biri tarafından durduruluyorsunuz. Bunun bir polis olma ihtimalide yüksek. Size tapınağın kapalı olduğunu ya da kalabalık olduğunu günün ilerleyen saatlerinde daha iyi olacağını söyleyecektir.  Veya, ziyaret etmek istediğiniz yerin çok pahalı ve turistik olduğunu söyleyebilirler ,sonra korkmamanızı size tanıdığı bir tuk tukçu olduğunu isterseniz uygun fiyata sizi bütün bu yerler kapanmadan hızlı bir şekilde elindeki haritadan birkaç yer göstererek hızlıca  gezdirebileceğini söyleyecektir.

Tuk tuka bindiğiniz anda kaçışınız yok, elbet sizi birkaç yere götürüyor ,hatta ödemenizi turunuz bittikten sonra yapıyorsunuz. Lakin sonunda sürücü sizi ipek satan bir terziye ya da kuyumcuya götürecektir. “ Hükümet bana bu dükkana turist getirmem karşılığında 5 litrelik benzin  veriyor” diyor. “Sadece beş dakika! Lütfen!” Kendini suçlu hissediyorsun, bu yüzden tartışmak yerine mecbur kalıyorsun. Bazı sürücüler, bir satın alma işlemi yapmanız için can sıkıcı derecede ısrarcı olur. Dolandırıcılık rotası tamamlandığında veya nihayet bıktığınızda ve bir telaş  içinde uzaklaştığınızda, yarım gününüzü boşa harcadığınızı, çok fazla para harcadığınızı ve gitmek istediğiniz asıl yerlere  gidemediğinizi  fark ediyorsunuz .  Büyük geçmiş  olsun 🙂

Havaalanından “Korsan Taksi” Almak

Bangkok’a vardığınızda, onca saatlik uçuş sonrasında çok yorulacaksınız. Şehir içi toplu taşıma açık, bütçe dostu bir seçenek gibi gözüküyor, ancak kapıdan kapıya 90 dakikalık sağlam bir yolculuk muhtemelen. Havaalanından şehre taksiler oldukça fazla  ve gideceğiniz yere göre ortalama 10-15 dolara mal olmakta. Bazı taksi şoförleri size doğrudan hava alanında yaklaşacaktır. “Taksi, taksi!” Diyecekler. Çok saldırgan olacaklar ve hatta sizi şehre gezmek için makul bir teklifte de bulunabilirler. Ne olursa olsun, arabaya girmeyin. Muhatap olduğunuz taksi korsan ve asla 10 dolar ile kurtulamazsınız. Hatta şehire adım atar atmaz ,tuk tukçuların taktiği ile sizi gitmek istemediğiniz dükkanlara götürebilirler. Suvarnabhumi’de, seviye 1’de resmi bir taksi durağı var. Şehre giden fiyat sabit bir oran ancak otoyol geçişi var ise , geçiş ücreti için ilave 5-10 dolar ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bangkok’un trafiği gerçekten korkunç, bu nedenle diğer seçenek günün saatine bağlı olarak daha hızlı bir rota olan Suvarnabhumi Havaalanı Tren Bağlantısını kullanmaktır. Otelinize en yakın MRT istasyonunu bulun, trenle seyahat edin, ardından istasyonun dışından bir taksiye binin – ücreti şehirdeyken yalnızca birkaç dolar tutar.

Don Mueang Havaalanından (Unutmayın, Bangkok’ta iki havaalanı var) trafiğin çoğunu takip eden ucuz ve düzenli bir otobüs servisi var. Yine,  Bangkok Merkezine geldiğinizde taksi ya da tuk-tuk yolculuğu sadece birkaç dolar olacaktır.

 

Tayland gecelerinde sık sık karşılaşacağınız meşhur bucketlar.

Bir Aylık Seyahat Bütçesini Bir Gecede Partide Harcamak

Bangkok’da konaklama çok uygun ,küçük otellerde özel odalar 10 $ kadar bulunabiliyor.  4 yıldızlı bir otel ise size ortalama gecelik 100 $ ‘a mal olur. Birçok yerde 100 -200 baht aralığında hostel bulmak mümkün. Yemek ise inanılmaz ucuz ve bir sokak satıcısının lezzetli bir yemeği 50 baht’tan fazla tutmuyor.

Ama kulüpte bir bira? Bu 150 baht. Eh hangimiz sadece bir birayla bir kulüpten çıkıyoruz ? Kapı ücreti faktörü, arada atılan şatlar, dikkatsizce harcadığımız alkollü bir gece  ve otele dönmek için bir taksi yolculuğu? Bilmediğiniz bir şehirde partilemek dünyadaki diğer büyük şehirlerde olduğu gibi kolayca fazla  maliyete mal olabilir. Ne kadar öz güveniniz olursa olsun unutmayın ki siz bir turistsiniz.

Tayland’da ayda 1.000 ABD Doları veya daha düşük bir bütçeyle seyahat etmek kolaydır. Günde 30 dolarlık bir bütçe çok başarılı ancak Bangkok’taki birkaç büyük geceden sonra maalesef bu  gerçekleşmiyor! Gidip eğlenmeyin demiyorum, ama aynı fiyata Bangkok’ta (ve Tayland’da) yapılacak daha iyi şeyler var.

Tüm Seyahatinizi Bangkok Yerel Seyahat Acentaları ile Planlamak

Tur şirketleri Asya da seyahat etmeyi kolaylaştırıyor. Uçak biletlerinden rehberli turlara ve dolunay parti paketlerine kadar her şeyi satan kelimenin tam anlamıyla binlerce seyahat acentesi var. Bu acentalar Güneydoğu Asya’nın her tarafında turlar ve konaklama yerleri satıyorlar. Ada turları, teknede gece yemekleri gibi ufacık bir planlama için kapısını çaldığınız acentalara izin verirseniz, yolculuğunuzun üç ayını planlayacaklar.. Yine de ufak defek seyahatlerde turlara ihtiyaç duyarsanız araştırmanızı iyi yapın. Turların içeriklerinden emin olun ,

Ben birçok turumu araştırarak online aldım. Elimde yazılı bir sözleşme ve tur planının olması kendimi güvende hissettirdi. Elbette siz acentalara giderek fiyat alabilirsiniz ,hatta pazarlık edebilirsiniz lakin ne satın aldığınızı bilmeden turunuzu satında alabilirsiniz. Daha sonrasında hayır bu programda yoktu gibi bir cümle ile karşılaşmak istemiyorsanız planınızı iyi yapın. Ayrıca fiyat araştırmalarım sonucunda en düşük fiyatları yine online olarak alabildiğimizi farkettim. Pazarlık sonuçları bile sonunda internet fiyatlarına denk geliyor.

Daha sonra bir yazımda Tayland seyahati sırasında kullandığım tur sitelerinide anlatacağım.

Tüm bunlara ek olarak sizinde söyleyecek birşeyleriniz varsa yorum olarak bırabilirsiniz. Listemize ekleriz.

Ayrıca Bangkok’ta Yerli Gibi Hissetmenizi Sağlayacak 5 Aktivite yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir