BALKANLAR,  ROMANYA,  YURTDIŞI

Sighişoara ‘yı Ziyaret Etmek İçin 5 Neden

Sighişoara, Romanya’nın Transilvanya bölgesindeki küçük bir şehirdir . 12. yüzyıla dayanan bir geçmişi vardır. Dönemin Alman zanaatkarlarının sayesinde peri masalından çıkmışcasına insanı büyüleyen bu renkli şehir UNESCO miras listesinde olmasına şaşırmamak gerek.

Arnavut kaldırımlı sokaklar, renkli binalar ve tam bir yaya dostu bir Old Townu ile  (Eski Kasaba) Sighisoara’ya aşık olmamak zor. Evet, fazla turistik bir yer. Ve evet, yaz aylarındaki kalabalık bunaltıcı olabiliyor, ancak yinede  görülmeye değer.

1-Sighişoara ‘nın Başka Hiç Bir Yerde Göremeyeceğiniz Renkli Sokakları

Sighişoara sokakları

Sighişoara inanılmaz renklidir. Sanki kasabanın her yeri tropikal renkli boya yağmuruna tutulmuş gibidir. Aklınızın alabileceği her renkteki evler,kapılar, müthiş bir renk cümbüşü yaşatıp neşe verir.

2-Küçük Ama Sevimli Kendine Çeken Kendine Özgü Havası

 

Sighişoara da gördüğünüz her ev rengarenktir.

Surlarla çevrili bu tarihi kent, 3 ana caddeden oluşuyor. Sadece bir öğleden sonranızı ayırarak  herhangi bir sorun yaşamadan bütün şehri kolayca keşfedebilirsiniz.

3- Sighişoara Tarihi bağlantılar şehri.

Eski bir Sakson şehri olmakla birlikte, III. Vlad’ın (ayrıca Vlad Tepes, Kazıklı Voyvoda ve Vlad Dracula olarak da bilinir) doğduğu yer olarak bilinmektedir. Vlad’ın babası yakınlardaki Eflak Prensliği’nin ( Wallachia) hükümdarı idi. Fakat Vlad doğduğunda Transilvanya’da sürgünde idi. Vlad’ın doğduğu ev hala duruyor ve Casa Dracula adında bir restorana ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca şehirde her yıl Orta Çağ meraklıları için Medieval Festivali yapılmakta. Kesinlikle müthiş bir atmosfer olan festivalde Orta Çağ kıyafetlerinin ihtişamı, dövüş turnuvaları gibi bir sürü geleneksel gösteri düzenlenmektedir.

Prens Charles bu küçük şehri birkaç defa ziyaret etmiştir ve orada kalmıştır.

4-Eşsiz Manzarası

Sighişoara Saat Kulesinden bir manzara.

Saat Kulesi’ni tırmanmak biraz yorucu olabilir. Ama yorulmanıza değecek eşsiz bir Sighişoara manzarası ile karşılacağınıza emin olabilirsiniz. Saat kulesinin bazı bölümleri 14. yüzyıla kadar uzanır. Tarihiyle ilgili bilgilendirmeleri okuduğunuzda ve manzarayı gördüğünüzde niçin inşa edilmiş olabileceğini de anlayabilirsiniz : )

5- Sıradanlığın içinde kaybolmuş mücevherler

 

Sighişoara da Romanyaya ait geleneksel el sanatları yapılan bir dükkan

Sighişoara turistik bir şehirdir. Romanya’nın bir çok şehrinde karşılaşacağınız aynı magnetleri ve Drakula tişörtlerini,sahte vampir dişlerini satan bol miktarda turistik dükkan bulacaksınız. Ancak biraz daha ayrıntılı gezerseniz, burada harika ürünlerde bulabilirsiniz. El yapımı ürünleri  seviyorsanız  İnternational Cafe’deki galeriye göz atın. Burada yaşayan bir aile ve arkadaşları elle oyulmuş ahşap ürünler ve eşsiz seramikler üretiyor ve satıyorlar.

Tüm bunların dışında şehirdeki gotik mimarisiyle büyüleyen Hill Kilisesini, eski Alman mezarlığınıda ziyaret listesinize eklemeyi unutmayın.

.

Daha fazla bilgi için Unesco web sitesi buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bir diğer Fantastik Şehir Braşov ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yorum

  • GeZGiN

    Ben burayı nedensiz ziyaret etmeliyim, diyerek sözlerimi şairimizin güzel dizeleriyle kapatıyorum 🙂

    Sevgi anlasmak degildir.
    “nedensiz” de sevilir.
    bazen kücük bir an icin omur bile verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir